  • T521X226M050ATE075
T521X226M050ATE075
advertisement
Manufacturer No:
T521X226M050ATE075
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T521X226M050ATE075
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521X226M050ATE075 Overview
The ripple current for this part is 1815mA.For optimum efficiency, ESR should be kept at 75mOhm @ 100kHz.The leakage current of 0.11mA can be supported.With 22μF capacitance, it operates.The voltage rating of the DC is 50V to ensure reliability.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.Its maximum height seated of 0.169 4.30mm°C enables stable operation.
T521X226M050ATE075 Features
1815mA ripple current
a 75mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.11mA
with a capacitance of 22μF
the voltage - rated DC of 50V
an AC voltage of -55°C~125°C
T521X226M050ATE075 Applications
There are a lot of KEMET T521X226M050ATE075 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Notebook
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T521X226M050ATE075
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    KO-CAP® T521
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    75mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.11mA
  • Ripple Current
    1815mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm