  • T523H337M016APE070
T523H337M016APE070
advertisement
Manufacturer No:
T523H337M016APE070
HK JDW NO:
417-T523H337M016APE070
Package:
2924 (7360 Metric)
Purchasing and Inquiry
T523H337M016APE070 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 70mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 330μF.In order to ensure that it is reliable, it operates at a voltage rated DC of 16V.Powered by -55°C~85°C. Rated AC voltage.Operating at [0.079 2.00mm°C]°C seated height makes it stable.
T523H337M016APE070 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~85°C
T523H337M016APE070 Applications
There are a lot of KEMET T523H337M016APE070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T523H337M016APE070
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    2924 (7360 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2017
  • Series
    KO-CAP® T523
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.236W 7.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    H
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm