  • T530D477M004ASE010
T530D477M004ASE010
advertisement
Manufacturer No:
T530D477M004ASE010
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T530D477M004ASE010
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T530D477M004ASE010 Overview
It is measured that there is 5000mA ripple current in the part.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 10mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.470μF is the capacitance of the device.Providing a rated voltage (DC) (Urdu) is required for it to function properly.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 4V.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.The maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T530D477M004ASE010 Features
5000mA ripple current
a 10mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~125°C
T530D477M004ASE010 Applications
There are a lot of KEMET T530D477M004ASE010 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Notebook
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T530D477M004ASE010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    KO-CAP® T530
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5000mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm