  • T540B157M003CH8510
T540B157M003CH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540B157M003CH8510
HK JDW NO:
417-T540B157M003CH8510
Purchasing and Inquiry
T540B157M003CH8510 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 80mOhm @ 100kHz.150μF is the capacitance of the device.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.The voltage - Rated of 3V allows for high efficiency.In the seated position, it has a maximum height of 0.083 2.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T540B157M003CH8510 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 3V
T540B157M003CH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540B157M003CH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B157M003CH8510
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm