  • T540B686K006CH87107610
T540B686K006CH87107610
advertisement
Manufacturer No:
T540B686K006CH87107610
HK JDW NO:
417-T540B686K006CH87107610
Purchasing and Inquiry
T540B686K006CH87107610 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 80mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 68μF, so it operates with no capacitance.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.Voltage is rated at 6.3V which allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.083 2.10mm°C, which enables stable operation.
T540B686K006CH87107610 Features
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540B686K006CH87107610 Applications
There are a lot of KEMET T540B686K006CH87107610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540B686K006CH87107610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm