  • T540D156K025CH8510
T540D156K025CH8510
advertisement
Manufacturer No:
T540D156K025CH8510
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T540D156K025CH8510
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T540D156K025CH8510 Overview
A high standard of efficiency requires a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).A 15μF capacitance is used to operate it.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.With a voltage of 25V, high efficiency is possible.In the seated position, it has a maximum height of 0.122 3.10mm°C, so it is stable under all conditions.
T540D156K025CH8510 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 15μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 25V
T540D156K025CH8510 Applications
There are a lot of KEMET T540D156K025CH8510 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Notebook
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T540D156K025CH8510
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T540
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    15μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm