  • T540D336K025AH8705
T540D336K025AH8705
advertisement
Manufacturer No:
T540D336K025AH8705
HK JDW NO:
417-T540D336K025AH8705
Purchasing and Inquiry
T540D336K025AH8705 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 100mOhm @ 100kHz.Capacitance is 33μF when it operates.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.High efficiency is enabled by the voltage rating of 25V.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
T540D336K025AH8705 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 25V
T540D336K025AH8705 Applications
There are a lot of KEMET T540D336K025AH8705 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D336K025AH8705
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm