  • T540D336K025BH8505
T540D336K025BH8505
advertisement
Manufacturer No:
T540D336K025BH8505
HK JDW NO:
417-T540D336K025BH8505
Purchasing and Inquiry
T540D336K025BH8505 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 100mOhm @ 100kHz for high efficiency.33μF is the capacitance of the device.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 25V.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D336K025BH8505 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 25V
T540D336K025BH8505 Applications
There are a lot of KEMET T540D336K025BH8505 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D336K025BH8505
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm