  • T540D337K2R5AH8705
T540D337K2R5AH8705
advertisement
Manufacturer No:
T540D337K2R5AH8705
HK JDW NO:
417-T540D337K2R5AH8705
Purchasing and Inquiry
T540D337K2R5AH8705 Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 40mOhm @ 100kHz.With 330μF capacitance, it operates.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 2.5V.The maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D337K2R5AH8705 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D337K2R5AH8705 Applications
There are a lot of KEMET T540D337K2R5AH8705 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337K2R5AH8705
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm