  • T540D476M020BH8705
T540D476M020BH8705
advertisement
Manufacturer No:
T540D476M020BH8705
HK JDW NO:
417-T540D476M020BH8705
Purchasing and Inquiry
T540D476M020BH8705 Overview
For high efficiency, you should maintain the 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 47μF, so it operates with no capacitance.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 20V.Operating at [0.122 3.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540D476M020BH8705 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 20V
T540D476M020BH8705 Applications
There are a lot of KEMET T540D476M020BH8705 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D476M020BH8705
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm