  • T540D687M2R5BH8705
T540D687M2R5BH8705
advertisement
Manufacturer No:
T540D687M2R5BH8705
HK JDW NO:
417-T540D687M2R5BH8705
Purchasing and Inquiry
T540D687M2R5BH8705 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.Capacitance 680μF governs its operation.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 2.5V.Operating at [0.122 3.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540D687M2R5BH8705 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 680μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T540D687M2R5BH8705 Applications
There are a lot of KEMET T540D687M2R5BH8705 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D687M2R5BH8705
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm