  • T541X107K030AT8710
T541X107K030AT8710
advertisement
Manufacturer No:
T541X107K030AT8710
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T541X107K030AT8710
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T541X107K030AT8710 Overview
For high efficiency, you should maintain the 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance 100μF governs its operation.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.This voltage - Rated at 30V - allows the device to be highly efficient.This machine can operate at a maximum height of [0.169 4.30mm°C] when seated.
T541X107K030AT8710 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 30V
T541X107K030AT8710 Applications
There are a lot of KEMET T541X107K030AT8710 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T541X107K030AT8710
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T541
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm