  • T541X158M003DH8705
T541X158M003DH8705
advertisement
Manufacturer No:
T541X158M003DH8705
HK JDW NO:
417-T541X158M003DH8705
Purchasing and Inquiry
T541X158M003DH8705 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 12mOhm @ 100kHz.Capacitance 1500μF governs its operation.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.Voltage is rated at 3V which allows for high efficiency.Having a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T541X158M003DH8705 Features
a 12mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1500μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 3V
T541X158M003DH8705 Applications
There are a lot of KEMET T541X158M003DH8705 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X158M003DH8705
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    3V
  • Capacitance
    1500μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    12mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm