  • T541X336K035CT8710
T541X336K035CT8710
advertisement
Manufacturer No:
T541X336K035CT8710
HK JDW NO:
417-T541X336K035CT8710
Purchasing and Inquiry
T541X336K035CT8710 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 60mOhm @ 100kHz.Capacitance 33μF governs its operation.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.This voltage - Rated at 35V - allows the device to be highly efficient.The product has a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C which makes it stable to operate.
T541X336K035CT8710 Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 33μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
T541X336K035CT8710 Applications
There are a lot of KEMET T541X336K035CT8710 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X336K035CT8710
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    33μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm