  • T541X337M016BT8520
T541X337M016BT8520
advertisement
Manufacturer No:
T541X337M016BT8520
HK JDW NO:
417-T541X337M016BT8520
Purchasing and Inquiry
T541X337M016BT8520 Overview
For high efficiency, you should maintain the 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 330μF when it operates.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 16V.The product has a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C which makes it stable to operate.
T541X337M016BT8520 Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 16V
T541X337M016BT8520 Applications
There are a lot of KEMET T541X337M016BT8520 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X337M016BT8520
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm