  • T541X476M035BT8610
T541X476M035BT8610
advertisement
Manufacturer No:
T541X476M035BT8610
HK JDW NO:
417-T541X476M035BT8610
Purchasing and Inquiry
T541X476M035BT8610 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 60mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.The capacitance is 47μF when it operates.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.The voltage - Rated of 35V allows for high efficiency.Operating at [0.169 4.30mm°C]°C seated height makes it stable.
T541X476M035BT8610 Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
T541X476M035BT8610 Applications
There are a lot of KEMET T541X476M035BT8610 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T541X476M035BT8610
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm