  • T543X336M050AHE040
T543X336M050AHE040
advertisement
Manufacturer No:
T543X336M050AHE040
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T543X336M050AHE040
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T543X336M050AHE040 Overview
It is measured that there is 621.25mA ripple current in the part.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.Supports leakage currents of 165μA.It operates with the capacitance of 33μF.The unit operates at a DC voltage of 50V to ensure its reliability.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.Operating at [0.169 4.30mm°C]°C seated height makes it stable.
T543X336M050AHE040 Features
621.25mA ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 165μA
with a capacitance of 33μF
the voltage - rated DC of 50V
an AC voltage of -55°C~105°C
T543X336M050AHE040 Applications
There are a lot of KEMET T543X336M050AHE040 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Notebook
  • LCD TV
  • Tablets
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T543X336M050AHE040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    KO-CAP® T543
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    165μA
  • Ripple Current
    621.25mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm