  • T550B107K010AT4250
T550B107K010AT4250
advertisement
Manufacturer No:
T550B107K010AT4250
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T550B107K010AT4250
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
T550B107K010AT4250 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1.4A.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 140mOhm.7.5μA is supported by it.Capacitance is 100μF when it operates.As a result, it operates with a voltage rating of 10V.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.
T550B107K010AT4250 Features
1.4A ripple current
a 140mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 7.5μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B107K010AT4250 Applications
There are a lot of KEMET T550B107K010AT4250 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Notebook
  • LCD TV
  • Tablets
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T550B107K010AT4250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    T550
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.5μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm