  • T550B107K060TH42520100
T550B107K060TH42520100
advertisement
Manufacturer No:
T550B107K060TH42520100
HK JDW NO:
417-T550B107K060TH42520100
Purchasing and Inquiry
T550B107K060TH42520100 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 100mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance 100μF governs its operation.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 60V.
T550B107K060TH42520100 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 60V
T550B107K060TH42520100 Applications
There are a lot of KEMET T550B107K060TH42520100 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B107K060TH42520100
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.279Diax0.650L 7.09mmx16.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    60V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C