  • T550B127M040AT4250
T550B127M040AT4250
advertisement
Manufacturer No:
T550B127M040AT4250
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T550B127M040AT4250
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
T550B127M040AT4250 Overview
The part's ripple current is determined to be 1.51A.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 120mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.Supports leakage currents of 36μA.Capacitance 120μF governs its operation.As a result, the voltage - rated DC of 40V is used to ensure its reliability.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.
T550B127M040AT4250 Features
1.51A ripple current
a 120mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 36μA
with a capacitance of 120μF
the voltage - rated DC of 40V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B127M040AT4250 Applications
There are a lot of KEMET T550B127M040AT4250 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Tablets
  • Smart phone
  • Power supplies
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
T550B127M040AT4250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    T550
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    36μA
  • Ripple Current
    1.51A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    5.0
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm