  • T550B147K006AT
T550B147K006AT
advertisement
Manufacturer No:
T550B147K006AT
HK JDW NO:
417-T550B147K006AT
Package:
Axial
Datasheet:
T550B147K006AT
Purchasing and Inquiry
T550B147K006AT Overview
Ripple current is measured to be 1.51A for the part.A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 120mOhm.6.3μA is supported by it.140μF is the capacitance of the device.Providing the rated (DC) voltage (Urdu) will allow 6V to fully function.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 6.3V.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.
T550B147K006AT Features
1.51A ripple current
a 120mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 6.3μA
with a capacitance of 140μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 6V
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B147K006AT Applications
There are a lot of KEMET T550B147K006AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B147K006AT
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Hermetically Sealed
  • HTS Code
  • Capacitance
    140μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Ripple Current
    1.51A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm