  • T550B206K060AT
T550B206K060AT
advertisement
Manufacturer No:
T550B206K060AT
HK JDW NO:
417-T550B206K060AT
Package:
Axial
Datasheet:
T550B206K060AT
Purchasing and Inquiry
T550B206K060AT Overview
In this part, the ripple current is 1.175A.For optimum efficiency, ESR should be kept at 200mOhm.The leakage current of 9μA can be supported.20μF is the capacitance of the device.As a result, the voltage - rated DC of 60V is used to ensure its reliability.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.
T550B206K060AT Features
1.175A ripple current
a 200mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 9μA
with a capacitance of 20μF
the voltage - rated DC of 60V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B206K060AT Applications
There are a lot of KEMET T550B206K060AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B206K060AT
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Hermetically Sealed
  • HTS Code
  • Capacitance
    20μF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9μA
  • Ripple Current
    1.175A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm