  • T550B227M008AT4251
T550B227M008AT4251
advertisement
Manufacturer No:
T550B227M008AT4251
HK JDW NO:
417-T550B227M008AT4251
Purchasing and Inquiry
T550B227M008AT4251 Overview
In this part, the ripple current is 1.51A.For high efficiency, you should maintain the 120mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).In this case, it supports a leakage current of 13.2μA.Capacitance 220μF governs its operation.The rated (DC) voltage (URdc) of 8V needs to be provided to fully play its function.The unit operates at a DC voltage of 8V to ensure its reliability.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.
T550B227M008AT4251 Features
1.51A ripple current
a 120mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 13.2μA
with a capacitance of 220μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 8V
the voltage - rated DC of 8V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B227M008AT4251 Applications
There are a lot of KEMET T550B227M008AT4251 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B227M008AT4251
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    8V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    8V
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    13.2μA
  • Ripple Current
    1.51A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm