  • T550B256M100AT4251
T550B256M100AT4251
advertisement
Manufacturer No:
T550B256M100AT4251
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T550B256M100AT4251
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
T550B256M100AT4251 Overview
For high efficiency, you should maintain the 190mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It operates with the capacitance of 25μF.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.The voltage - Rated of 100V allows for high efficiency.
T550B256M100AT4251 Features
a 190mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 25μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 100V
T550B256M100AT4251 Applications
There are a lot of KEMET T550B256M100AT4251 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Notebook
  • Tablets
  • Smart phone
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T550B256M100AT4251
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    T550
  • Size / Dimension
    0.279Diax0.650L 7.09mmx16.51mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    25μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C