  • T550B756K075AT4252
T550B756K075AT4252
advertisement
Manufacturer No:
T550B756K075AT4252
HK JDW NO:
417-T550B756K075AT4252
Purchasing and Inquiry
T550B756K075AT4252 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 110mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 75μF.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.This voltage - Rated at 75V - allows the device to be highly efficient.
T550B756K075AT4252 Features
a 110mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 75μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 75V
T550B756K075AT4252 Applications
There are a lot of KEMET T550B756K075AT4252 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B756K075AT4252
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.279Diax0.650L 7.09mmx16.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    75V
  • HTS Code
  • Capacitance
    75μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C