  • T551B147K006AT
T551B147K006AT
advertisement
Manufacturer No:
T551B147K006AT
HK JDW NO:
417-T551B147K006AT
Datasheet:
T551B147K006AT
Purchasing and Inquiry
T551B147K006AT Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 120mOhm @ 100kHz for high efficiency.This device operates with a capacitance of 140μF.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 6.3V.
T551B147K006AT Features
a 120mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 140μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T551B147K006AT Applications
There are a lot of KEMET T551B147K006AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T551B147K006AT
  • Capacitance
    140μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    B
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V