  • T551B227K008AT
T551B227K008AT
advertisement
Manufacturer No:
T551B227K008AT
HK JDW NO:
417-T551B227K008AT
Package:
Axial, Can
Datasheet:
T551B227K008AT
Purchasing and Inquiry
T551B227K008AT Overview
A high standard of efficiency requires a 120mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).This device operates with a capacitance of 220μF.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.With a voltage of 8V, high efficiency is possible.
T551B227K008AT Features
a 120mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 8V
T551B227K008AT Applications
There are a lot of KEMET T551B227K008AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T551B227K008AT
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    8V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    B
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%