  • T551B256K050AH
T551B256K050AH
advertisement
Manufacturer No:
T551B256K050AH
HK JDW NO:
417-T551B256K050AH
Datasheet:
T551B256K050AH
Purchasing and Inquiry
T551B256K050AH Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 170mOhm @ 100kHz.With 25μF capacitance, it operates.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.50V voltage allows for high efficiency.
T551B256K050AH Features
a 170mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 25μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 50V
T551B256K050AH Applications
There are a lot of KEMET T551B256K050AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T551B256K050AH
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    25μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C