  • T551B256M050AT4251
T551B256M050AT4251
advertisement
Manufacturer No:
T551B256M050AT4251
HK JDW NO:
417-T551B256M050AT4251
Purchasing and Inquiry
T551B256M050AT4251 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 170mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.This device operates with a capacitance of 25μF.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.50V voltage allows for high efficiency.
T551B256M050AT4251 Features
a 170mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 25μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 50V
T551B256M050AT4251 Applications
There are a lot of KEMET T551B256M050AT4251 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T551B256M050AT4251
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    25μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C