  • T555B107K060AH
T555B107K060AH
advertisement
Manufacturer No:
T555B107K060AH
HK JDW NO:
417-T555B107K060AH
Purchasing and Inquiry
T555B107K060AH Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 100mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 100μF.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.High efficiency is enabled by the voltage rating of 60V.Its maximum height seated of 0.378 9.60mm°C enables stable operation.
T555B107K060AH Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 60V
T555B107K060AH Applications
There are a lot of KEMET T555B107K060AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T555B107K060AH
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm