  • T556B127K050AH
T556B127K050AH
advertisement
Manufacturer No:
T556B127K050AH
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T556B127K050AH
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
T556B127K050AH Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 90mOhm @ 100kHz for high efficiency.With 120μF capacitance, it operates.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.High efficiency is enabled by the voltage rating of 50V.This machine can operate at a maximum height of [0.378 9.60mm°C] when seated.
T556B127K050AH Features
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 120μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 50V
T556B127K050AH Applications
There are a lot of KEMET T556B127K050AH applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T556B127K050AH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    T556
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    120μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm