  • T556B206M060AH
T556B206M060AH
advertisement
Manufacturer No:
T556B206M060AH
HK JDW NO:
417-T556B206M060AH
Purchasing and Inquiry
T556B206M060AH Overview
A high standard of efficiency requires a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 20μF when it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.High efficiency is achieved with a voltage rating of 60V.The maximum height seated of 0.378 9.60mm°C enables stable operation.
T556B206M060AH Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 20μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 60V
T556B206M060AH Applications
There are a lot of KEMET T556B206M060AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T556B206M060AH
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    20μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm