  • T556B506M025AT
T556B506M025AT
advertisement
Manufacturer No:
T556B506M025AT
HK JDW NO:
417-T556B506M025AT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
T556B506M025AT
Purchasing and Inquiry
T556B506M025AT Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 170mOhm @ 100kHz.Capacitance 50μF governs its operation.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 25V.This machine can operate at a maximum height of [0.378 9.60mm°C] when seated.
T556B506M025AT Features
a 170mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 50μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 25V
T556B506M025AT Applications
There are a lot of KEMET T556B506M025AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T556B506M025AT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    50μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm