  • T591V227M004ATE018
T591V227M004ATE018
advertisement
Manufacturer No:
T591V227M004ATE018
HK JDW NO:
417-T591V227M004ATE018
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T591V227M004ATE018 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 18mOhm @ 100kHz.It operates with the capacitance of 220μF.It operates with the voltage - rated DC of 4V to ensure its reliability.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.The maximum height seated of 0.079 2.00mm°C enables stable operation.
T591V227M004ATE018 Features
a 18mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T591V227M004ATE018 Applications
There are a lot of KEMET T591V227M004ATE018 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Notebook
  • Power supplies
  • Tablets
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T591V227M004ATE018
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm