  • T598B335M035ATE150
T598B335M035ATE150
advertisement
Manufacturer No:
T598B335M035ATE150
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T598B335M035ATE150
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T598B335M035ATE150 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 150mOhm @ 100kHz for high efficiency.It operates with the capacitance of 3.3μF.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.High efficiency is enabled by the voltage rating of 35V.The maximum height seated of 0.083 2.10mm°C enables stable operation.
T598B335M035ATE150 Features
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 3.3μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 35V
T598B335M035ATE150 Applications
There are a lot of KEMET T598B335M035ATE150 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Notebook
  • Tablets
  • Smart phone
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T598B335M035ATE150
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KO-CAP® T598
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    3.3μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm