  • T598D227M010ATE080
T598D227M010ATE080
advertisement
Manufacturer No:
T598D227M010ATE080
HK JDW NO:
417-T598D227M010ATE080
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T598D227M010ATE080 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 419.25mA.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 80mOhm @ 100kHz.It supports the leakage current of 0.22mA.Capacitance is 220μF, so it operates with no capacitance.The unit operates at a DC voltage of 10V to ensure its reliability.It is capable of operating Temperature of -55°C~125°C.In addition to its 0.122 3.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T598D227M010ATE080 Features
419.25mA ripple current
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.22mA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~125°C
T598D227M010ATE080 Applications
There are a lot of KEMET T598D227M010ATE080 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Tablets
  • Notebook
  • LCD TV
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T598D227M010ATE080
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.22mA
  • Ripple Current
    419.25mA
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm