  • TAJW107K006RNJ
TAJW107K006RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJW107K006RNJ
HK JDW NO:
66-TAJW107K006RNJ
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TAJW107K006RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJW107K006RNJ Overview
TAJW107K006RNJ Features
a leakage current of 6.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJW107K006RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJW107K006RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Computer
  • General purpose
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
TAJW107K006RNJ
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    6mm