  • TCFGB1C106M8R
TCFGB1C106M8R
advertisement
Manufacturer No:
TCFGB1C106M8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCFGB1C106M8R
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
TCFGB1C106M8R
Purchasing and Inquiry
TCFGB1C106M8R Overview
Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.The leakage current of this capacitor is 0.0016mA. Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TCFGB1C106M8R Features
a leakage current of 0.0016mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
TCFGB1C106M8R Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor TCFGB1C106M8R applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Industrial control units
  • ABS
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
TCFGB1C106M8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    TCFG
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
    Fail Safe with Built-in Fuse
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.0016mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm