  • TCP0G106M8R
TCP0G106M8R
advertisement
Manufacturer No:
TCP0G106M8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCP0G106M8R
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TCP0G106M8R
Purchasing and Inquiry
TCP0G106M8R Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 9.3Ohm.0.0005mA is the leakage current of this capacitor.Insulating oil has a tan delta of 0.2 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TCP0G106M8R Features
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor
its tan delta is 0.2
TCP0G106M8R Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor TCP0G106M8R applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
TCP0G106M8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    TC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Feature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9.3Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.2
  • Manufacturer Size Code
    P
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm