  • TCTP0J476M8R
TCTP0J476M8R
advertisement
Manufacturer No:
TCTP0J476M8R
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-TCTP0J476M8R
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TCTP0J476M8R
Purchasing and Inquiry
TCTP0J476M8R Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 4Ohm as their resistance.There is a leakage current of 0.0148mA in this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.3 based on its electrical dielectric test.
TCTP0J476M8R Features
a leakage current of 0.0148mA in this capacitor
its tan delta is 0.3
TCTP0J476M8R Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor TCTP0J476M8R applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Airbag systems
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
TCTP0J476M8R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TCT
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4Ohm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Leakage Current
    0.0148mA
  • Tan Delta
    0.3
  • Manufacturer Size Code
    P
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    2mm