  • TFPT0603L1500FV
TFPT0603L1500FV
advertisement
Manufacturer No:
TFPT0603L1500FV
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-TFPT0603L1500FV
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
TFPT0603L1500FV
Purchasing and Inquiry
TFPT0603L1500FV Overview
To protect the devices from damage, PTC thermistors are packaged in 0603 (1608 Metric) packages. Having a Tape & Reel (TR) package ensures safety while using these PTC thermistors. Its terminations are 2. It has 2 pins. It should be possible for the thermistor to transfer and conduct this power loss without overheating. Heat produced by PTC thermistors should be 75mW. A reliable operation of this thermistor depends on the maximum voltage supplied by it.
TFPT0603L1500FV Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 150Ohm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~125°C
Tolerance: 1%
TFPT0603L1500FV Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT0603L1500FV PTC Thermistors applications.
  • Temperature-Controlled Fans
  • Display backlights
  • Temperature compensation for various circuits
  • Smart batteries
  • Various motor driving circuits
  • Various engine control units
  • Engineering
  • Automotive
  • Personal Computers/Servers/Workstations
  • Battery Management
Step5Bar-code shipping tag
TFPT0603L1500FV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    TFPT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    150Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Depth
    850μm
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Power Dissipation
    75mW
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance @ 25°C
    150Ohm
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    1.6mm