  • TFPT1206L1002FY
TFPT1206L1002FY
advertisement
Manufacturer No:
TFPT1206L1002FY
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-TFPT1206L1002FY
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
TFPT1206L1002FY
Purchasing and Inquiry
TFPT1206L1002FY Overview
Keeping PTC thermistors in 1206 (3216 Metric) packages prevents them from being damaged. The PTC thermistors are packaged in the Tape & Reel (TR) for safety reasons. PTC thermistors have terminations of type 2. This thermistor has 2 pins. There should be no overheating of the thermistor at this temperature, which makes it the best thermistor to transfer this power loss without overheating. When it is working, this thermistor can provide 50V voltage nominally.
TFPT1206L1002FY Features
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Mount: Surface Mount
Resistance @ 25°C: 10kOhm
Terminal Shape: WRAPAROUND
2 Pins
Series: TFPT
Operating Temperature: -55°C~150°C
Tolerance: 1%
TFPT1206L1002FY Applications
There are a lot of Vishay Dale TFPT1206L1002FY PTC Thermistors applications.
  • Thermal threshold detection
  • Automatic doors/elevators
  • Portable electronics
  • Temperature compensation and sensing in Motor drives
  • Battery Packs
  • SMPS
  • Electronic ballasts
  • Office Electronics
  • Automotive
  • High function home appliances (microwaves and air-conditioners)
Step5Bar-code shipping tag
TFPT1206L1002FY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TFPT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Resistor Type
    PTC THERMISTOR
  • Voltage
    50V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±1%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance @ 25°C
    10kOhm
  • Height
    550μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm