  • TPC51AHM3/86A
TPC51AHM3/86A
advertisement
Manufacturer No:
TPC51AHM3/86A
HK JDW NO:
884-TPC51AHM3/86A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
TPC51AHM3/86A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TPC51AHM3/86A
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP®
  • Published
    2016
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    48.5V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    21.4A
  • Clamping Voltage
    70.1V
  • Peak Pulse Current
    21.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    43.6V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    51V