  • TPSB156K016R0500
TPSB156K016R0500
advertisement
Manufacturer No:
TPSB156K016R0500
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TPSB156K016R0500
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Purchasing and Inquiry
TPSB156K016R0500 Overview
TPSB156K016R0500 Features
a leakage current of 2.4μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSB156K016R0500 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSB156K016R0500 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial
  • Telecom infrastructure
  • ABS
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • Automotive ECU
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
TPSB156K016R0500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Leakage Current
    2.4μA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm