  • TPSW686K010R0150
TPSW686K010R0150
advertisement
Manufacturer No:
TPSW686K010R0150
HK JDW NO:
66-TPSW686K010R0150
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
TPSW686K010R0150 Overview
In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.The leakage current of this capacitor is 0.0068mA. When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TPSW686K010R0150 Features
a leakage current of 0.0068mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TPSW686K010R0150 Applications
There are a lot of AVX Corporation TPSW686K010R0150 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • General purpose
  • Computer
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Industrial control units
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TPSW686K010R0150
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    TPS
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0068mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    6mm