  • TRME226K035R0060
TRME226K035R0060
advertisement
Manufacturer No:
TRME226K035R0060
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-TRME226K035R0060
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
TRME226K035R0060
Purchasing and Inquiry
TRME226K035R0060 Overview
The capacitor's ripple current is set to 1909mA.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.Capacitor leakage current is 0.0058mA.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TRME226K035R0060 Features
1909mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0058mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TRME226K035R0060 Applications
There are a lot of AVX Corporation TRME226K035R0060 applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Computer
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • Automotive ECU
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
TRME226K035R0060
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    TRM
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Leakage Current
    0.0058mA
  • Ripple Current
    1909mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    E
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm