  • TVX1A102MCD
TVX1A102MCD
advertisement
Manufacturer No:
TVX1A102MCD
HK JDW NO:
555-TVX1A102MCD
Datasheet:
TVX1A102MCD
Description:
TVX 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 640mA 0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm -40°C~85°C Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
TVX1A102MCD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Diax0.906L 10.00mmx23.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    640mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    640mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    736mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    21mm