  • UCZ1H122MNQ1ZD
UCZ1H122MNQ1ZD
advertisement
Manufacturer No:
UCZ1H122MNQ1ZD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UCZ1H122MNQ1ZD
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
UCZ1H122MNQ1ZD
Description:
UCZ 1200μF Capacitor ±20% Tray Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Step5Bar-code shipping tag
UCZ1H122MNQ1ZD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.752Lx0.752W 19.10mmx19.10mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    UCZ
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    38mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.9A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm