  • UHE1C122MPT
UHE1C122MPT
advertisement
Manufacturer No:
UHE1C122MPT
HK JDW NO:
555-UHE1C122MPT
Description:
UHE 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.32A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHE1C122MPT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.192mA
  • Ripple Current
    1.32A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    42mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.32A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.65A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm