  • UHV0J122MPD6
UHV0J122MPD6
advertisement
Manufacturer No:
UHV0J122MPD6
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHV0J122MPD6
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHV 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.33A 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 316
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHV0J122MPD6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UHV
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1200μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0756mA
  • Ripple Current
    1.33A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Tan Delta
    0.21
  • Impedance
    46mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    798mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.33A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    15mm